Bytové domy


Fotovoltaika pro bytové domy je skvělým řešením pro snížení nákladů na energie. Pokud se rozhodnete pro instalaci fotovoltaiky na střechu vašeho bytového domu můžete využít výhodné dotace z fondu životního prostředí. Díky této podpoře Vás cena elektrárny vyjde přibližně na polovinu vynaložených nákladů. Legislativa se stále vyvíjí....



Elektrárna pro SPOLEČNÉ PROSTORY

FVE na střechu pro společné prostory

Navrhneme počet panelů tak, aby byla pokryta spotřeba společných prostor: Osvětlení, výtah, prádelna, provozovny, centrální odvětrání nebo chlazení, kamerové systémy, pohony vrat, atd.

Elektrárna pro SPOLEČNÉ PROSTORY A BYTY

FVE panely na střechu pro společné prostory a spotřebu domácností

Navrhneme velikost FVE dle spotřeby domu (společné prostory a domácnosti). Řešení je bez bateriového úložiště, je tedy pokrývána jen přímá spotřeba domu přes den kdy vyrábí FVE. Nespotřebovaná elektřina se prodá dodavateli elektřiny Zde je důležité mít výhodnou smlouvu s obchodníkem, který přetoky vykoupí.

Elektrárna pro SPOLEČNÉ PROSTORY A BYTY S BATERIOVÝM ÚLOŽIŠTĚM

FVE na střechu pro společné prostory a spotřebu domácností s bateriovým úložištěm pro pokrytí spotřeby přes noc. V případě výpadku slouží jako záložní zdroj el. Energie

Řešení kombinuje předchozí balíčky a je doplněno o bateriové úložiště, které umožní z větší části pokrýt spotřebu energie i v době bez slunečního svitu.

Dle možností a přání klienta je možné dodat i Wallboxy pro nabíjení elektrických aut. 


Hlavní benefity fotovoltaické elektrárny pro bytové domy:

  • Úspora nákladů na energie: Fotovoltaická elektrárna vám umožní vyrábět a využívat vlastní elektřinu, což vám umožní snížit náklady na energie až o 55%.
  • Energetická soběstačnost: v kombinaci s bateriovým úložištěm se můžete připravit na výpadky dodávek energie od distributora a zůstat tak kompletně energeticky soběstační.
  • Prodej přebytečné elektřiny: Při nadvýrobě elektrárny je možné prodávat přebytky elektřiny dodavateli a získat tak část financí zpět.

  • Zvýšení hodnoty nemovitost: Fotovoltaická elektrárna vám umožní zvýšit hodnotu vašeho bytového domu a snížit jeho energetickou náročnost.

  • Šetrnost k životnímu prostředí: Fotovoltaika vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů, což znamená, že se jedná o šetrné řešení pro životní prostředí.

  • Energetický management: Fotovoltaická elektrárna vám umožní využívat další služby a produkty, jako jsou bateriové úložiště, ohřev vody, monitoring a řízení spotřeby, atd.

  • Výhodné dotace: Aktuálně jsou k dispozici dotace na fotovoltaiku pro bytové domy ve výši 50%.

  • Kvalitní technologie a řešení na klíč: Spoluprací s námi získáte kvalitní a profesionální řešení na míru vašim potřebám a možnostem. Nabízíme vám špičkové komponenty s dlouhou životností a zárukou, odbornou montáž a servis, poradenství a podporu při vyřizování dotací a administrativy. 


Podmínky a platnost nabídky

  • Nabídka je zpracována na základě informací poskytnutých objednatelem a platí pouze pro konkrétní objekt.

  • Nabídka je platná pro subjekty, které již mají odsouhlasený záměr pořízení fotovoltaiky na schůzi nájemníků a je potvrzený zápisem.

  • Nabídka je nezávazná a nezakládá právní nárok na uzavření smlouvy.

  • Nabídka zahrnuje návrh, dodávku, montáž a uvedení do provozu fotovoltaického systému, včetně veškerého potřebného materiálu, práce a administrativy.

  • Nabídka nezahrnuje případné stavební úpravy, zpevnění střechy, zajištění přípojky k distribuční soustavě, získání povolení od státních orgánů nebo jiných subjektů, ani další náklady spojené s realizací projektu, které nejsou v nabídce uvedeny.

  • Nabídka je podmíněna schválením objednatelem a dodavatelem smlouvy o dílo, která bude obsahovat podrobné podmínky realizace projektu, včetně plateb, záruk, reklamací, odpovědnosti a dalších právních aspektů. 


Modelové příklady instalace

Zde jsou modelové příklady projektů fotovoltaických elektráren pro bytové domy, bytová družstva a SVJ:

Bytový dům v Praze: fotovoltaický systém o výkonu 30 kWp na střechu s baterií 40 kWh pro bytový dům, který má 12 bytů. Systém obsahuje panely, měnič, baterii. Náklady na projekt byly 1 820 000 Kč, z čehož 910 000 Kč bylo dotováno z programu Nová zelená úsporám. Návratnost investice je 6,5 let.

Bytové družstvo v Brně: fotovoltaický systém o výkonu 47 kWp s baterií 60 kWh na střechu bytového družstva, které má 8 bytů. Systém obsahuje panely, měniče a baterii. Náklady na projekt byly 2 800 000 Kč, z čehož 1 400 000 Kč bylo dotováno z programu Nová zelená úsporám. Návratnost investice je 6,3 let.

SVJ v Ostravě: fotovoltaický systém o výkonu 20 kWp na střechu SVJ s 25 kWh baterií, které má 8 bytů. Systém obsahuje 60 panelů, 1 měnič, 1 baterii a 1 wallbox. Náklady na projekt byly 1 350 000 Kč, z čehož 675 000 Kč bylo dotováno z programu Nová zelená úsporám. Návratnost investice je 6,9 let. 


Fotovoltaická elektrárna na klíč

1. Prohlídka budoucí instalace

Po projevení zájmu o fotovoltaickou elektrárnu přijede náš specialista a posoudí možnosti instalace fotovoltaické elektrárny. Zjistí Vaše požadavky a prohlídne střechy, abychom mohli vypracovat návrh FVE. Součástí návštěvy je i vyžádání podkladů jako jsou spotřeba el. energie, projektová dokumentace, statický posudek a další dostupné dokumenty.

2. Příprava cenové nabídky

Na základě prohlídky nemovitosti se připraví rámcový návrh fotovoltaické elektrárny s nebo bez bateriového úložišt a zpracuje se cenová kalkulace.

3. Odsouhlasení návrhu a objednání služeb

Po odsouhlasení všech parametrů elektrárny a cenové kalkulace, Vám zašleme smlouvu o dílo a po jejím podpisu se můžeme pustit do práce.

4. Příprava projektové dokumentace a žádost o připojení

Projektová dokumentace slouží jako podklad pro samotnou realizaci a pro podání žádosti o dotaci. Součástí tohoto kroku je i vyřízení žádosti o připojení vaší FVE u Vašeho distributora (tzv. Smlouva o připojení - SoP).

5. Realizace FVE

Po přípravě všech potřebných dokumentů a schválení SoP se pustíme do samotné realizace. Ta zpravidla trvá okolo 1 týdne v závislosti na velikosti FVE elektrárny. Po jejím dokončení proběhne školení a předání veškeré dokumentace a manuálů.

6. Revize a příprava podkladů na připojení do sítě

Po zdárném dokončení realizačních prací ověří revizní technik funkčnost a správné zapojení FVE elektrárny. Na základě proběhlé kontroly připraví potřebné dokumenty pro distributora a provede revizi elektrárny.

7. Žádost o připojení do sítě (SOP)

Poslední krokem k bezproblémové užívání FVE elektrárny je návštěva technika od distributora, který elektrárnu připojí k distribuční síti.

8. Žádost o vyplacení dotace

Po připojení do sítě distributora dodáme potřebné dokumenty pro vyplacení dotace a zažádáme o její vyplacení na Váš účet.

9. Servisní služby

Díky online dohledu nad vaší elektrárnou jsme schopni většinu případných problémů vyřešit obratem na dálku. Připravíme Vám návrh servisní smlouvu na pravidelné kontroly a servisní úkony. Preventivní servis probíhá 1-2ročně. 


Otázky a odpovědi

Jaká je cena pořízení fotovoltaické elektrárny?

Cena pořízení fotovoltaické elektrárny se může lišit v závislosti na velikosti a výkonu elektrárny, počtu panelů, instalaci a dalších faktorech. Výrobci a dodavatelé fotovoltaických elektráren mohou nabízet různé ceny a balíčky. Je důležité zvážit, jaký typ fotovoltaické elektrárny je pro váš bytový dům nejvhodnější a jaký je váš rozpočet. Podstatné je využít dotaci.

Jaká je úspora energie při použití fotovoltaické elektrárny?

Úspora energie při použití fotovoltaické elektrárny se může lišit v závislosti na velikosti a výkonu elektrárny, počtu panelů, instalaci a dalších faktorech. Nicméně ze zkušenosti víme, že se úspora může pohybovat okolo 50% nákladů za energie. Záleží na spotřebě budovy a jednotlivých domácností a ceně energie z distribuční sítě.

Jaká je návratnost investice?

U návratnosti hraje opět roli mnoho faktorů, ale v průměru se pohybuje návratnost u bytových domů okolo 5-6 let.

Jak funguje FVE elektrárna v zimě a v noci?

Zimní dny jsou kratší a velmi často je zataženo, a proto dochází ke snížení výroby energie. V noci je výkon elektrárny logicky nulový. Při správně navržené FVE jste soběstační až 9 měsíců v roce a s využitím bateriového úložiště tak můžete pokrýt spotřebu i nočních hodinách.

Jak funguje přerozdělování elektřiny v BD mezi jednotlivé byty?

Na začátku je zřízeno tzv. Vůdčí odběrné místo, přes které bude připojena FVE elektrárna a díky kterému se (po pokrytí spotřeby ve společných prostorech) dostane elektřina i do jednotlivých bytů dle tzv. alokačního klíče. Stávající elektroměry budou vyměněny za elektroměry průběhové (náklady hradí distributor), které umožní využít elektřinu vyrobenou z FVE a zároveň si ponechat svého dodavatele elektrické energie v každém bytě.

Co je to alokační klíč?

Alokační klíč určuje, jak se vyrobená energie z fotovoltaické elektrárny rozdělí mezi různé byty. Zpravidla se rozděluje dle procent, tedy jak velký podíl vyrobené energie náleží jednotlivému bytu. Pravidla pro vytváření alokačního klíče mohou být založena na různých faktorech, jako je velikost bytů, jejich spotřeba, smluvní podmínky a další. Podstatné je, co si vlastníci dohodnou a odhlasují.

Co když někteří členové SVJ nebo BD nechtějí FVE elektrárnu?

Nevadí! Dle alokačního klíče se jim přiřadí koeficient 0% a tento byt pak nedostane žádnou energii z FVE elektrárny ani z baterii.